A közvetítői eljárás, mint a közlekedési baleset békés megoldása


A közlekedési balesetek tragikus események, amelyeknek sérültjei és károsultjai vannak. Ezek a balesetek azonban nem csak büntetőjogi szankciókat vonhatnak maguk után, hanem adott esetben a lefolytatott eljárások lehetőséget is kínálnak a sértettek jóvátételére is.

A jóvátétel jogintézménye lehetővé teszi mind a sértettek és mind az elkövetők számára, hogy együttműködjenek a közlekedési balesetek miatt létrejött konfliktusok feloldásában, a károk megtérítésében, mérséklésében.

Ennek egy igazán hatékony eszköze a közvetítői eljárás, amelynek az alábbiak az előfeltételei:

  • a sértett és a gyanúsított járuljon hozzá a közvetítői eljáráshoz
  • a vádemelést megelőzően a gyanúsítottnak el kell ismernie a baleset okozásáért a felelősségét
  • a bűncselekmény jellegéből és az elkövetés körülményeiből következtetni lehet arra, hogy a bűncselekmény következményeinek jóvátétele várható, illetve az enyhébb büntetés kiszabása vagy a büntetés kiszabásának a mellőzése nem ellenkezik a büntetés kiszabásának az elveivel

A békés megoldás: a közvetítői eljárás

A közvetítői eljárás egy olyan jogi mechanizmus, amelynek során egy független közvetítő segít az érintetteknek megállapodni a jóvátétel részleteiben, és közvetít a felek közötti kommunikációban. Ez a közvetítő független a büntetőeljárást folytató nyomozó hatóságtól, és az ügyészségtől is.

Ebben az eljárásban a sértett és a gyanúsított egyenlő feleknek számítanak, illetve rajtuk kívül részt vehet a gyanúsított védője és a sértett jogi képviselője.

A közvetítői eljárásban megállapodás akkor jön létre, ha a sértett és a gyanúsított között a jóvátételében azonos álláspont alakul ki.

Amennyiben ezt a megállapodást az ügyészség jóváhagyja, ha annak feltételei fennállnak, akkor a büntetőeljárást megszünteti, amennyiben nem, akkor a büntetőeljárás folytatásra kerül és a sikeres közvetítői eljárást korlátlan enyhítő körülményként fogja a büntetést kiszabó bíróság figyelembe venni


Miért lehet hasznos a közvetítői eljárás a feleknek?

A közvetítői eljárás eredményeként a felek kiegyensúlyozott megállapodást köthetnek egymással.

Az elkövetők lehetőséget kapnak, hogy az általuk biztosított jóvátételért cserébe elkerülhetik a hosszú peres eljárást és az esetleges büntetőjogi szankciókat és ezzel a lehetséges járművezetéstől eltiltást, és az ezzel járó utánképzési kötelezettséget.

A sértettek lehetőséget kapnak, hogy a közvetítői eljárással záruló ügyeikben gyorsabban jussanak a biztosítótársaságok részéről a jogos kártérítésükhöz, sérelemdíjukhoz.

A fentiekre tekintettel, a bekövetkezett közlekedési balesetek kapcsán az adott ügy alapos ismeretében szoktam javasolni mind a sértetteknek, mind az elkövetőknek a közvetítői eljárásban történő részvételt, és magát a jóvátételt.  

Amennyiben ezzel kapcsolatosan kérdése merülne fel, vagy jogi képviseletre tart igényt, akkor keressen bizalommal.